راهبند چیست ؟

همانطور که از اسم آن مشخص است راهبند وسیله ای است که راه را به طور موقت  مسدود می کند. به عبارت دیگر به تجهیزاتی که به صورت افقی بر روی یک پایه قرار داشته و یک ارتفاع مشخصی از زمین دارد راهبند گفته می شود. از انواع راهبند برای مسیر ورودی مکان های مختلف استفاده می شود.

انواع راهبند

تاریخچه راهبند

در گذشته شهرها محصور به حصار یا دیوار بوده‌اند. تردد به داخل یا خارج از شهرها از طریق دروازه‌های موجود در دیوار دور شهر صورت می‌گرفته‌است. تعداد دروازه‌های یک شهر بستگی به اندازه شهر ومیزان رفت‌وآمدداشته‌است. دروازه به‌طور سنتی ساخته می‌شد تا دسترسی به شهر و خروج از آن توسط مردم،وسایل نقلیه،کالاها وحیوانات باکنترل صورت گیرد.معمولا دروازه ها از اذان صبح باز و کمی بعد از غروب مسدود می‌گردید.

در یکی از متون تاریخی در رابطه با افراد نگهبان راه،آمده: «وظایف دروازه بانان نظارت در احوال آیندگان و روندگان و در صورت دستور، تفتیش بدنی و تحقیق و تجسس در احوال ایشان و تکالیف ماموران نواقل دریافت عوارض از بار و مرکب مسافران بود که از مشاغل پر درآمد دستگاه دولت به شمار می‌آمد. عوارضی که از ورود و خروج هر بار و مسافر دریافت می‌گردید عبارت بود از: صد دینار برای هر لنگه بار الاغ و یک عباسی برای هر لنگه بار قاطر و پنج شاهی برای هر لنگه بار شتر، ایضا دو قران جهت هر درشکه و سه قران(ریال) برای هر کالسکه و چهارقران برای هر دلیجان… چون دولت از جهت صرفه غالبا عواید دروازه‌ها را مانند غالب مشاغل به اجاره واگذار می‌کرد دروازه بانان حکام مطلق العنان دروازه‌های خود بودند…»

بنابراین در قدیم راهبند به صورت دروازه های اماکن و توسط مامورین خاص ایجاد و اداره می شده است.کمی جلوتر راه ها با طناب و زنجیر و چوب و… و به صورت دستی و توسط نگهبان محدود می شده که هم اکنون نیز دیده می شود.

مکانهای قابل استفاده از راهبند:

از راهبند ها می توان در اماکن مختلف استفاده کرد. مانند:پارکینگ های عمومی، اختصاصی، هتل ها، فروشگاه ها و حتی در بزرگراه ها به عنوان سد عوارضی و…  و حتی برای مکان های سرپوشیده هم قابل استفاده می باشد.

راهبند اتوماتیک

 استفاده از راهبندهای جدید اتومات جایگزین مقرون به صرفه نسبت به محافظ ها و دروازه های سنتی و قدیمی می باشد. زمانی که اتومبیل به راهبند نزدیک می‌شود در حالت معمول بوم به صورت افقی  ورودی را گرفته است. زمانی که نگهبان تشخیص دهد شخص اجازه ورود به محوطه را دارد دکمه دستی راهبند را می فشارد. بوم به صورت عمودی بالا رفته و اتومبیل می‌تواند وارد شود. تمامی راهبندها دارای سنسورهای تشخیص مانع هستند. تا در صورتی که اتومبیل کامل از زیر بازویی عبور نکرده پایین نیایند. و یا زمانی اتومبیل و شخصی زیر بازویی گیر کرده باشد به آنها آسیب نرساند.

چرا استفاده از راهبند ضروری است؟

اگر راهبند در کنار درب ورودی نباشد به راحتی و بدون هیچ مجوزی میتوان به داخل مکان رفت. در صورت وجود فردی که کنترل آنرا در دست دارد میتوان به طور کامل خودرو و فردی که قصد دخول به محوطه دارد را بازرسی کرد. اگر مشکلی نبود راه برای او باز میشود. البته در مکانهای عادی نیز این موارد دارای مصداق است.

انواع راهبند :

راهبندها در شکل های مختلفی در بازار وجود دارد. که بر اساس نیاز خریداری میشود. مثلا برای مکانهایی که طول درب ورودی بلند است راهبندهای بلند و دراز خریداری میشود. و یا در مکانهایی که ورودی کوچکی دارند از راهبند های کوتاه استفاده میشود. و یا اگر ورودی ساختمان خیلی عریض و پهن باشد بایستی از دو عدد راهبند استفاده کرد. که یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست نصب میشود. و همزمان با یکدیگر توسط یک ریموت کنترل میشوند و بالا میروند. نوع دیگر از راهبند هم وجود دارد. که برقی و خودکار نیست. و فاقد میله است و به جای میله از زنجیر استفاده میشود.
راه بند از نظر نوع کارکرد یا باز گشایی و انسداد مسیر به سه نوع راه بند اهرمی(میله ای) ، ستونی و زنجیری تقسیم می شوند.

راه بند اهرمی (میله ای)

راهبند اهرمی معمول ترین، رایج ترین و ارزان ترین نوع راه بند است. و به این ترتیب عمل می کند که یک کابینت به ارتفاع حدود ۱ متر روی زمین به صورت عمود نصب شده و یک اهرم به طول های گوناگون از ۲ متر تا ۸ متر مسیر عبور و مرور خودروها را کنترل میکند. راهبند های اهرمی جزو با سابقه ترین نوع راهبند ها میباشد که در گذشته به  صورت دستی برای مکان هایی چون تقاطع خیابان ها با ریل های قطار استفاده میشد. با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، راهبند های اهرمی دستی، به راهبند های اهرمی اتوماتیک تغییر کردند تا با عملکرد خود نظم و ایمنی و امنیت را ایجاد کند.

راهبندهای اتوماتیک میله ای متداول‌ترین و پرمصرف‌ترین نوع راهبندهای اتوماتیک هستند. در راهبند میله ای قدرت موتور محرک متناسب با طول بازوی راهبند میله ای متفاوت می‌باشد.

راهنبد های میله ای شامل یک میله متحرک و یک سیستم محرک (مجموعه موتور و فنر) می باشند که عملکرد آن از طریق یک مدار الکترونیکی کنترل می شود. تفاوت اصلی میان مدل های مختلف راهبند میله ای در طول میله، سرعت حرکت میله و تعداد سیکل کارکرد راهبند در هر ساعت می باشد.

طول بازویی این راهبندها بسته به مدل دستگاه معمولا بین ۲ تا ۸ متر متغیر می باشد. از مهم ترین عوامل تعیین کننده در انتخاب راهبند می توان به میزان تردد اشاره کرد. اساس کار راهبندهای الکترومکانیکی توسط چرخ دنده ها می باشد که به صورت نسبی بسته به مدل دستگاه بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ مرتبه در روز تردد را پاسخگوست، ولی در راهبندهای الکتروهیدرولیکی اساس کار، پمپ های روغن و شیر هواست که اصطلاحا به آن ها راهبند تردد نامحدود میگویند.

راه بند ستونی یا بولارد

راهبند ستونی یا بولارد یکی از انواع راه بند ها می باشد که به آن راهبند ضد تروریستی نیز میگویند. این نوع راه بند به صورت استوانه ای داخل سطح زمین قرار می گیرد. که به کمک سیستم محرک هیدرولیک به سمت بالا و پایین حرکت می کند.

این نوع راهبند شامل یک استوانه فولادی می باشد که به کمک یک سیستم محرک خطی به سمت بالا و پایین حرکت می کند. کل مجموعه استوانه متحرک و سیستم محرک درون یک گودال در داخل زمین قرار داده می شود و عملکرد سیستم محرک از طریق مدار فرمان که در اتاق کنترل نصب شده هدایت می شود. در هنگامی که قصد بستن محل عبور را داشته باشیم با صدور فرمان از مرکز کنترل، استوانه فولادی بولارد به سمت بالا حرکت کرده (بسته به مدل دستگاه از 1.5 ثانیه تا ۷ ثانیه) و به صورت یک مانع در برابر تردد خودروها عمل خواهد کرد. راهبند ستونی مقاومت بالایی در برابر برخورد داشته و قادر است مانع از عبور خودروهای غیرمجاز شود.

راهبند زنجیری ( تردد بالا و مکان های خاص)

این مدل از راهبند ها بهترین پیشنهاد برای مکان هایی است که طول دهنه ی پوشش دهی زیاد می باشد (تا ۱۶ متر) و یا از لحاظ ارتفاع نیز دارای محدودیت می باشیم. دو ستون موجود در دو طرف به زمین متصل می شوند و با پایین آمدن و بالا رفتن زنجیر عمل تردد انجام میشود. این مدل ۲۴ ولت و دارای تردد بالا می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *