تاثیر نوسان قیمت بازار بر روی قیمت راهبند، راهبند از اجزاء برقی و مکانیکی متعددی تشکیل شده است که بیشتر این اجزاء تولید داخل کشور می باشد، ولی به هر حال تعدادی از این اجزاء برقی هستند ، خارجی می باشند. بنابراین قیمت راهبند به شدت تحت تاثیر قیمت اجزاء تشکیل دهنده آن چه داخلی و چه خارجی می باشد.اگر بخواهیم تحلیل اصولی و منطقی برای قیمت راهبند ارائه کنیم باید به ساختار و اجزاء تشکیل دهنده راهبند مراجعه نماییم.

قسمتهای اصلی یک راهبند:

1- بدنه راهبند:

این قسمت ساختار اصلی دستگاه راهبند است که تمامی اجزاء آن روی بدنه مونتاژ می شوند، بنابراین بالاترین اهمیت را در دستگاه راهبند دارد. قیمت راهبند بستگی بسیار زیادی به این قسمت دارد بدین معنی که بنا به طراحی دستگاه راهبند بدنه راهبند می تواند به صورت یک سازه تشکیل شده از پروفیل های آهنی استاندارد بازار و قطعات ورقه ی آهنی باشد .طرح دیگری که امروزه در بدنه بیشتر راهبند های موجود در دنیا به این شکل طراحی شده است، بدنه ورقی می باشد که از ورقه آهن با ضخامت حدود 2 یا 3 میلی متر که فرم دهی شده است، تشکیل شده بدیهی است بدنه ورقی قیمت راهبند را کاهش می دهد.

اما از نظر مقاومت در برابر نیروهای وارده بر تیرک و خود دستگاه بدنه با سازه فلزی چندین برابر استحکام بدنه پیچشی را دارد که آن هم به شدت به طراحی این سازه فلزی وابسته است و بطور کلی راهبند هایی که بدنه آنها از ورق فرم داده شده تشکیل شده است استحکام به مراتب کمتری در مقابل گشتاور پیچشی که در اثر وارد آمدن نیروهای افقی به تیرک راهبند ایجاد می شود دارند.

به عبارت ساده تر اگر شما تیرک یک راهبند با بدنه ورقی را زمانی که در حالت افقی قرار دارد در یک جهت داخل یا بیرون فشار دهید خواهید دید که کل بدنه راهبند می پیچد و اگر این نیرو در حد برخورد یک اتوموبیل سنگین یا آن باشد باعث ایجاد پیچشی دائمی در کل بدنه راهبند می شودو عملا این دستگاه راهبند از پایه خراب شده و در آینده مشکلات بسیار زیادی در کارکرد آن ایجاد می شود.

تاثیر نوسان قیمت بازار بر روی قیمت راهبند، قیمت راهبند هایی که بدنه اصلی آنها از سازه آهنی تشکیل شده معمولا حدود 1.4 تا 1.3 قیمت راهبند های با بدنه ورقه ای است. بنابراین می بینیم که بدنه راهبند بیشترین تاثیر را در قیمت هر نوع راهبند چه الکترومکانیکال چه هیدرولیک دارد. مواد مورد استفاده در بدنه راهبند عمدتا در بازار داخل کشور موجود است و قیمت آن نیز بستگی زیادی به قیمت جهانی فلزات (بویژه آهن) در دنیا دارد.عوامل دیگر تاثیر گذار بر قیمت مواد بدنه راهبند معادل آهن و شرکتهای تولید کننده پروفیل ها – ورقه های آهنی در یک کشور می باشد که تاثیر زیادی بر قیمت این اجزاء در هر کشوری دارد.

2- نوع اجزاء محرکه راهبند

همانطور که می دانیم راهبندهای اهرمی از نظر نوع اجزاء محرکه به دو دسته کلی راهبند الکترومکانیکال ( گیربکسی) و الکتروهیدرولیک تقسیم می شوند.

در راهبند های الکترومکانیکی یک الکترو موتور و گیربکس مارپیچ حلزون به همراه اهرم بندی های لازمه اجزاء محرکه می باشند.

ولی در راهبند های الکتروهیدرولیک اجزاء محرکه پمپ – شیر هاو جک هیدرولیک است.

تاثیر نوسان قیمت بازار بر روی قیمت راهبند، دلیل اینکه در کشور ما اایران الکتروموتور و گیربکس های مختلف ساخته شده این اجزاء قیمت پایین تری نسبت به اجزاء هیدرولیک که بیشتر وارداتی هستند دارند. بنابراین قیمت راهبند های الکترومکانیکی تا حدود نصف قیمت راهبند های هیدرولیک پایین تر است .

راهبند های الکترومکانیکی پاسارگاد بدلیل طراحی کاربردی در شرایط ترددی نامحدود در اکثر موارد عملکردی برابر یا حتی بهتر از راهبند های هیدرولیک دارند .قیمت راهبند های الکترومکانیکی پاسارگاد دقیقا نصف قیمت راهبند های الکتروهیدرولیک آن است .

شایان ذکر است در راهبند های هیدرولیک پاسارگاد با اجزاء مادولار سعی شده حداکثر استفاده ازعدوات هیدرولیکی با کیفیت ساخت داخل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *