فناوری تشخیص چهره” مزایا و معایب

موارد بیشتری از آنچه فکر می کنید وجود دارد که باید در زندگی روزمره خود احراز هویت کنید. کاربران می توانند بسته به شرایط و مواردی که با آن روبرو هستند ، سیستم عامل های مختلفی را انتخاب کنند ، اما مراحل شناسایی به یک شناسه و گواهی همراه با عکس چهره فرد نیاز دارد. اما اکنون ، فناوری که فقط با یک عکس از صورت شما را تأیید می کند و احراز هویت بیشتری را امکان پذیر می کند ، وارد زندگی ما شده است.

روند تأیید هویت شما نیاز به شناسایی و اثبات با عکس چهره شما دارد.

انتظار می رود از فناوری تشخیص چهره در زمینه های مختلف استفاده شود.

اخیراً ، علاقه اجتماعی به “فناوری تشخیص چهره” داغ است. امروزه که به دلیل استفاده از کرونا 19 ، فناوری غیرلمسی در کانون توجه قرار گرفته است ، فناوری تشخیص چهره در زمینه های مختلف جامعه مورد استفاده قرار می گیرد با این مزیت که می توانید بدون تماس با دستگاه ، از خود احراز هویت کنید.

فناوری تشخیص چهره چیست ؟

فناوری تشخیص چهره به فناوری گفته می شود که می تواند با تجزیه و تحلیل اسکلت صورت فرد و سپس اسکن شکل صورت و تصویر حرارتی از طریق اندازه گیری سه بعدی و تصویربرداری مادون قرمز حرارتی ، فرد را شناسایی و احراز هویت کند. در میان فناوری های بیومتریک مانند اثر انگشت و عنبیه ، فناوری تشخیص چهره ترجیح داده می شود زیرا بهداشتی تر و آسانتر است . نکته قابل توجه این روش این است که افراد با تجهیزات تشخیص تماس نمی گیرند.

در حقیقت ، فناوری شناسایی چهره عمدتا توسط دولت ها و مشاغل برای شناسایی افراد استفاده می شود. این فن آوری به روش های مختلفی از جمله سیستم ساده مهاجرت در فرودگاه ها ، مدیریت دقیق و سریع بیمار در بیمارستان ها ، سیستم های پرداخت مالی و مظنونان جنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان دقت تشخیص

به طور خاص ، درآخرین فن آوری های تشخیص چهره ، به طور قابل توجهی میزان خطا کاهش پیدا کرده است. حتی چهره ای را که ماسک پوشیده تشخیص می دهد و بیش از 99٪ دقت را نشان می دهد. علاوه بر این ، به لطف توسعه فناوری AI که احساسات فردی را از طریق تشخیص چهره می خواند ، انتظار می رود که زمینه برنامه به تدریج گسترش یابد.

نگرانی های فن آوری تشخیص چهره در زمینه نقض حریم خصوصی

با پیشرفت تکنولوژی ، نگرانی در مورد فناوری تشخیص چهره در حال افزایش است. این اختلاف سلیقه با مسئله فنی متفاوت است.

به عنوان مثال ، اخیراً موارد کلاهبرداری در مناطق دانشگاهی هنگام برگزاری کلاسهای غیر حضوری آنلاین به دلیل COVID-19 کشف شده و باعث بحث و مجادله شده است. با ظهور تعدادی از روشهای آشکار تقلب که حتی نمی توان آنها را در کلاسهای درس حضوری امتحان کرد ، برخی از دانشگاهها اقدام به استفاده از فناوری تشخیص چهره در کلاسها و امتحانات آنلاین می کنند. در صورت تحقق این امر ، نه تنها می توان حضور را بررسی کرد ، بلکه می توان تمرکز و سطح یادگیری زبان آموزان را نیز کنترل کرد و از تقلب جلوگیری کرد. که می تواند معیار مطمئنی برای تشخیص میزان و کارکرد آموزش شود. با این حال ، صداهای نگرانی نیز در مورد جمع آوری بیش از حد اطلاعات شخصی در این تلاش وجود دارد.

مرگ “جورج فلوید” ، به دلیل سرکوب بیش از حد پلیس ایالات متحده رخ داد ، مسئله ای جدی را در سراسر جهان ایجاد کرد که فن آوری تشخیص چهره می تواند یک ابزار نژادپرستانه باشد. پلیس ایالت مینه سوتا ، که مرکز وقوع حادثه است ، از فناوری به نام “Clearview AI” استفاده کرد علاوه بر این ، فناوری تشخیص چهره فقط برای مردان سفید پوست توانایی شناسایی خوبی دارد و به دلیل ضعف توانایی شناسایی برای نژادها و جنسهای دیگر ، در شناسایی شهروندان بی گناه به عنوان مجرم ، خطای جدی دارد.

مزایای استفاده از فناوری تشخیص چهره

شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات که احساس تجاوز به حقوق فردی بشر را در ذات فناوری شناسایی چهره داشتند ، موضع گیری نسبتاً سختی مانند توقف یا تعلیق توسعه این فناوری را اعلام کردند.

IBM اعلام کرد که تجارت فناوری شناسایی چهره خود را متوقف می کند و آمازون اعلام کرد که ارائه نرم افزار تشخیص چهره به دولت ها و پلیس را به مدت یک سال متوقف می کند. مایکروسافت همچنین تصمیم گرفته است تا زمان وضع مقررات مناسب ، فروش فناوری شناسایی چهره به پلیس را متوقف کند.

به طور خلاصه ، در فناوری تشخیص چهره ، “چهره” یک فرد داده است. اینکه این معنای خنثی چه نوع جهتی را در جامعه یا صنعت نشان می دهد ، به یک دستور کار تبدیل می شود که الگوی جدیدی است. درست همانطور که معضلات دیگر صنعت داده از برداشت متضاد از داده ناشی می شود.

بنابراین ، بزرگترین مسئله ایجاد شده توسط فناوری تشخیص چهره این است که این فناوری می تواند حریم خصوصی افراد و معضل محافظت و استفاده از اطلاعات شخصی را نقض کند. افراد مدرنی که قبلاً در رابطه با مسائل اطلاعات شخصی تجربیات منفی قبلی داشته اند، ابراز نگرانی از جمع آوری بیش از حد اطلاعات شخصی و افزایش تصاعدی میزان داده های موجود می کنند و احتمال سوءاستفاده را افزایش می دهند.

اروپا و ایالات متحده در حال حاضر با تبلیغ موضوعات بین مزایای اجتماعی و آسیب های تکنولوژی ، گام به گام در حال پیشرفت هستند. به طور خاص ، به نظر می رسد که دولت مسئول حفاظت از اطلاعات شخصی در حال آماده سازی برای یک ضد حمله با نظارت و کنترل است.

در مقابل، در کره، هنوز بحث کمی در مورد دامنه استفاده از فناوری تشخیص چهره و مدیریت اطلاعات وجود دارد. با این حال، از آنجا که این فناوری قبلاً در محدوده وسیعی مورد استفاده قرار گرفته است ، نباید بیش از این به تأخیر بیفتد. نیازی به ایجاد هراس فن آوری بیش از حد نیست. با این حال ، واضح است که فناوری تشخیص چهره در واقع فرصتی است ، به معنای قدرت مدیریت که جامعه را با انحصار اطلاعات کنترل می کند ، و ظهور یک اجتماعی جدید الگو.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *