مزایای چشمی راهبند و درب اتوماتیک

چشمی بخش مهمی از سیستم درب اتوماتیک است. که حضور هرگونه مانع اعم از شخص و یا ماشین را در فضای میان درب شناسایی می کند. چشمی ها به صورت یک جفت هستند که در کناره های درب ها نصب می شوند. یکی به عنوان فرستنده و دیگری به عنوان گیرنده عمل می کند.  هر گونه قطع سیگنال ارسالی از فرستنده نشانگر حضور یک مانع در فضای بین درب می باشد . و بلافاصله مدار کنترل دستور کنسل شدن فرایند بسته شدن درب را می دهد.

برای مثال زمانی که یک ماشین مسیر درب را مسدود کرده باشد عملیات زیر انجام می شود:

  1. سنسور این موقعیت را شناسایی می کند.
  2. با فرستادن یک پیام حرکت درب را متوقف یا در جهت معکوس تغییر می دهد.

ارسال این پیام به این صورت است که چشمی یک دسته پرتو مادون قرمز منتشر می کند و هرگونه منقطع شدن و از هم گسیختگی یا توقف در دسته پرتو منتشر شده موجب ارسال یک سیگنال به مدار فرمان جک پارکینگی می شود تا از بسته شدن درب جلوگیری کند. ممکن است طبق تنظیمات دلخواه یا درب را متوقف یا جهت حرکت درب را معکوس گرداند. تا زمانی که مانع در مسیر درب قرار دارد و باعث شکسته شدن پرتو می گردد درب پارکینگ باز خواهد ماند.

ویژگی ها و مزایای چشمی راهبند و درب اتوماتیک

چشمی درب اتوماتیک موجب افزایش اطمینان و آسایش خاطر در زمینه سیستم ایمنی درب می گردد. و از رخ دادن حوادثی زیانبار و صدمات ناشی از برخورد درب با ماشین یا شخص یا هر مانع دیگر جلوگیری می کند. چشمی جک پارکینگی می تواند با یک کابل شبکه ولتاژ پایین به کنترل برد درب بازکن متصل و برق مورد نیازش تأمین گردد. چشمی درب یا فتوسل در دو حالت بیسیم و باسیم موجود است که نوع بیسیم آن نصب ساده تری دارد و نیاز به کابل کشی ندارد.

بعضی از محصولات چشمی درب پارکینگ طوری ساخته می شوند که فرستنده و گیرنده پرتو مادون قرمز در یک طرف قرار دارد و از خاصیت بازتاب یا برگرداندن دسته پرتو در این تجهیزات استفاده می شود و در مواردی به کار می رود که امکان کابل کشی در هر دو طرف درب وجود ندارد.

مزایای چشمی راهبند و درب اتوماتیک، این نکته نیز حائز اهمیت است که حسگرهای چشمی فقط در فرآیند بسته شدن درب اتوماتیک پارکینگ دخالت می کنند که در صورت تشخیص وجود مانع در بین درب حرکت درب را متوقف سازند و آنها هرگز تأثیری در فرآیند باز شدن درب ندارند. بنابراین اگر درب پارکینگ شما به دلیل وجود مشکلی در سیستم آن باز نمی شود، این مشکل نمی تواند مربوط به چشمی در فتوسل ها باشد؛ بلکه در مواردی که درب پارکینگ شما بسته نمی شود امکان دارد مشکل از جانب فتوسل ها نیز باشد. به فرض اگر این مشکل فقط در یک زمان مشخص و هر روز اتفاق می افتد ممکن است مشکل از جانب تداخل و مزاحمت نور خورشید باشد. در این موارد بهتر است سایه بان مناسبی را برای آنها ایجاد کرد.

علل مشکلات

مشکلات مربوط به چشمی درب اتوماتیک پارکینگ می تواند به دلیل کثیف بودن لنزها، تنظیم و تراز نبودن آنها، سیم کشی ها، کم نور شدن چراغ ها و روشن نشدن آنها به طور کامل و … باشد. فتوسل جک پارکینگ باعث می شود تا درب اتوماتیک شما هوشمندانه عمل کند. چشمی درب اتوماتیک باعث امنیت بیشتر درب و یا امنیت دیگر سیستم های امنیتی می شود. این محصول برای درب پارکینگی در یک نقطه مستقیم قرار و با استفاده از مادون قرمز عمل می کند. مثلا زمانی که درب درحال بسته شدن است اگر کودکی از درب عبور کند،درب باز می شود.

این چشمی ها در راهبندهای برقی نیز قابلیت استفاده دارد. در آن مانند درب بازکن برقی از برخورد بوم راهبند ویا اهرم آن به اشخاص ویا وسیله نقلیه جلوگیری میکند. همینطور این موضوع برای کرکره ها نیز صادق می باشد. بدین صورت که هنگام نزدیک شدن شی خارجی به کرکره،چشمی درب. را نگه داشته و مانع از بسته شدن آن می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *