راهبند مسیرهای محیطی

گیت یک کلمه انگلیسی است به معنای دروازه می باشد که این دروازه کاربردها ، اشکال و انواع مختلفی دارد. دستگاهی که جهت کنترل تردد (باز کردن و بستن ) این  دروازه را استفاده می شود راهبند نامیده می شود.

 انتخاب نوع راهبند وابسته به مسیری است که نیاز به کنترل تردد دارد. این مسیرها به انواع زیادی تقسیم بندی می شوند که مهمترین آنها در ذیل ارائه می شوند:

1- مسیرهای ورود و خروج به سازمان با محیطهای مختلف

 • محیطهای نظامی و امنیتی

راهبندهای مناسب محیطهای نظامی و امنیتی: راهبند های ستونی – راهبند های کف خواب (Road Blocker) – راهبند فنسی

راهبند

راهبند ستونی

راهبندهای ستونی به علت وجود فضای بین ستونها فقط قابلیت بستن مسیر اتومبیل را دارند و برای کنترل تردد موتور سیکلت و یا دوچرخه مناسب نیستند. راهبندهای ستونی مقاوم در برابر ضربه و قابلیت اطمینان بالایی دارند. این راهبندها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند. راهبند های ستونی در هنگام ورود ضربه شدید قفل نمی کنند ودر نتیجه  مکانیسم حرکتی آن آسیب نمی بیند .

قیمت راهبند ستونی به عوامل ذیل بستگی دارد :

 • ابعاد ستون (قطر و ارتفاع لوله راهبند )
 • جنس فولاد راهبند
 • قابلیتهای کنترلی راهبند ستونی
 • گواهیناهه تست ضربه راهبند ستونی

راهبند کف خواب

راهبند کف خواب (Road Blocker):

راهبند کف خواب به راهبندهایی گفته می شود که با سازه مستحکم و صفحات فولادی روی این سازه بصورت یک مانع از زمین بالا آمده و یک حجم پیوسته ای را در مسیر به شکل مانع ( راهبند) ایجاد می کند. مزیت راهبند های کف خواب نسبت به راهبند های ستونی در پیوسته بودن آن می باشد . بنا براین فضای بین ستون ها که در راهبندستونی وجود داشت در راهبند کف خواب وجود ندارد به همین علت قابلیت ممانعت از انواع عملیات انتحاری توسط هر نوع وسیله نقلیه ای را دارا می باشد .

قیمت راهبند کف خواب به عوامل ذیل بستگی دارد:

 • ضخامت صفحات که در راهبند به کار می رور
 • نوع سازه که در راهبند بکار می رود
 • سیستم هیدرولیک محرک راهبند
 • گواهینامه تست ضربه

راهبند فنسی

راهبند فنسی:

این نوع راهبند جهت کنترل تردد مکانهای فوق امنیتی که نیاز به کنترل ارتفاع ورودی تا حدود 2 متر نیز می باشند استفاده می شود . این نوع راهبند معمولا به صورت ترکیبی با راهبند های ستونی یا کف خواب استفاده می شوند . این راهبند ها شامل یک فنس یا دیواره فنسی پیوسته بوده که مشابه راهبند اهرمی عمل کرده و با حرکت به سمت بالا و پایین کردن مسیر را باز و بسته می کنند. بدین معنی که کل دیواره فنسی بصورت عمودی چرخیده و مسیر را باز می کند و یا بصورت افقی در می آید و مسیر را می بندد.

عوامل موثر در قیمت راهبند فنسی :

 • مهمترین عامل ابعاد فنس یا دیواره راهبند می باشد.
 • جنس فنس مورد نظر در راهبند
 • زمان بالا و پایین شدن
 • گواهینامه تست ضربه
 • محیط های صنعتی ، مسکونی و اداری

راهبند هایی با کنترل از راه دور، برای کنترل دسترسی به محیط های حفاظت شده، و مدیریت ترافیک مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای بسیاری از برنامه های کاربردی ایده آل می باشند. جهت ورودی به مناطق صنعتی ،مسکونی و اداری راهبندهای فنسی  – راهبند های نردبانی – راهبند های کف خواب را می توان پیشنهاد داد. گذرگاه هایی هم هست که قابل تردد نیست و ترجیح می دهند مسیر مسدود شود. بهتراست دراین مکانها از راهبندهای آکاردئونی استفاده شود که برقی نمی باشد و به صورت دستی ارائه می گردد.

 عوامل موثر بر قیمت راهبند آکاردئونی :

 • به ازای هر متر افزایش طول مبلغی به قیمت دستگاه اضافه می گردد.
 • به ازای هر عدد پایه وسط مبلغی به قیمت دستگاه اضافه می گردد.
 • مسیرهای داخل سازمانی

 • مسیر اورژانسی :(محل تردد آمبولانس – ماشین آتشنشانی و ….)
 • مسیر های تردد مراجعین
 • مسیر تردد با دسترسی های خاص ( مدیران و افراد خاص)
 • مسیر تردد بار( مسیر تردد ماشین ها – لیفتراک در کارخانجات )
 • عوارضی بزرگراهها و جاده ها

در این مسیرها می توان از انواع راهبندها استفاده نمود.

راهبند درب شیشه ای اتوماتیک پاسارگاد

شرکت راهبند پاسارگاد

راهبندهای پاسارگاد ساخت ایران با داشت کارایی و کیفیت خوب سیستمی مناسب برای کنترل تردد اماکن تجاری و اداری و مسکونی می باشد. این راهبند ها دارای توان مصرفی 500 وات و بوم های با اندازه ای مختلف می باشد استهلاک کم – زمان 2 ثانیه ای باز و بسته شدن و تردد نامحدود ، امکان اتصال به انواع دستگاههای کارت خوان – پلاک خوان و …. ) از دیگر ویژگی های این راهبند ها می باشد .

قیمت راهبندهای پاسارگاد به عوامل ذیل بستگی دارد :

 • نوع تیرک

الف: تیرک ساده

ب: تیرک تاشو( برای پارکینگهای مسقف)

ج: تیرک نردبانی (این نوع تیرک بروی راهبند الکتروموتور گیربکس مدل PRBV15G و راهبند هیدرولیک پاسارگاد مدل PRBV15H قابل نصب می باشد. در برخی از سازمانها و مراکز مسیرهایی وجود دارند که کنترل تردد نفر یا حتی برخی از حیوانات و وسایط نقلیه بطور همزمان باید انجام شود. اولین و متداولترین روشی که برای انجام این کار وجود دارد استفاده از یک نوع درب اتوماتیک (لولایی یا ریلی و …) است.

 • الکترومکانیکال بودن یا هیدرولیک بودن راهبند

در راهبند الکترومکانیکال سرعت بالا و پایین رفتن تیرک به اندازه هم است. ولی در راهبند هیدرولیک سرعت بالا و پایین رفتن تیرک را می توان تنظیم کرد .

 • در صورت نیاز به حلقه مغناطیسی یا Loop Detector جهت شناسایی وسیله نقلیه و ممانعت از پایین آمدن تیرک هنگام وجود وسیله نقلیه روی حلقه مغناطیسی یا زیر تیرک هر دستگاه با نصب در زمین به قیمت راهبند اضافه می گردد لازم به ذکر است هر حلقه مغناطیسی ابعاد مستطیلی 4 متر طول و یک متر عرض را روی زمین پوشش می دهد.
 • در صورت نیاز به چشمی مادون قرمز جهت جلوگیری از برخورد تیرک با مانع زیر آن هنگام پایین آمدن و همچنین صدور فرمان پایین رو پس از عبور مانع از زیر تیرک میلغی به قیمت راهبند اضافه می گردد.
 • در صورت نیاز به ریموت اضافه هر ریموت مبلغی به قیمت راهبند اضافه می گردد.
 • در صورت نیاز به الکتروموتور موتوژن و الکتروموتور SIEMENS (ساخت کشور چکسلواکی ) مبالغی به راهبند اضافه می گردد.
 • در صورت نیاز به بورد با قابلیت اتصال به شبکه network-wifi و USB همراه با نرم افزار اندروید یا تحت ویندوز جهت کنترل راهبند بابت هر دستگاه مبلغی به راهبند اضافه می گردد.

در بالا اشاره کردیم که که یکی از ویژگی های مهم راهبندهای پاسارگاد اتصال به سیستم های کنترل تردد پارکینگی ( پلاک خوان – کارت خوان و…) می باشد که خالی از لطف نیست که در ذیل مختصر توضیحی در این رابطه داده شود .

سیستم های کنترل تردد پارکینگ

به صورت کلی این سیستم ها در دو سطح قابل ارایه می باشند که اول با استفاده از سخت افزار و نرم افزارهای سازندگان خارجی و دوم با استفاده از نرم افزار بومی و داخلی و سخت افزار اسمبل شده داخلی است. لذا ما با توجه به اهمیت سامانه ورود و خروج پارکینگ علاوه بر امکان ارایه سیستم های اروپایی، اقدام به طراحی و مهندسی نرم افزار و سخت افزار سیستم مدیریت ورود و خروج پارکینگ بر اساس نیازها و فرهنگ ترافیک بومی نموده ایم، که بر اساس آن بتوان ضمن پردازش پلاک های فارسی و ثبت آنها، سیاست های بهره برداری را تا حدامکان در سطوح مختلف پیاده سازی نمود. در این راستا سیستم مدیریت ورود و خروج پارکینگ خود را آماده عرضه به مشتریان داریم و همزمان بر اساس سفارش مشتریان نیازهای آنها را به راحتی پوشش می دهیم.

سیستم کنترل تردد با کارت

این روش معمول ترین و پایه سیستم های تردد به پارکینگ است، به این گونه که در هنگام ورود راننده پس از رسیدن به راهبند ورودی و پردازش پلاک خودرو خود ( لازم به ذکر است بر اساس درخواست خریدار می توان سیستم پردازش پلاک را حذف نمود) و دریافت کارت از اپراتور کارت موقت خود را دریافت کرده و راهبند به صورت اتوماتیک برای وی باز می شود و خودرو وارد پارکینگ می شود. راننده می تواند ( پس از پرداخت ) بعد از تحویل دادن کارت از پارکینگ خارج شود.

تجهیزات سیستم تردد با کارت

-انواع کارت

-کارت خوان

-کامپیوتر و سرور

-نرم افزار

سیستم کنترل تردد با تگ

با استفاده از این سیستم و اتصال آن به نرم افزار این شرکت می توان قابلیت تردد بدون کارت یا بلیط به پارکینگ را برای آن دسته از مراجعینRFID با استفاده از راهکارکه به عنوان مالک ، مشتری یا غیره در سیستم تعریف می شوند فراهم نمود. همچنین برای تخصیص بخشی از جایگاههای پارک در داخل پارکینگ نیز از این سیستم می توان استفاده نمود.

تجهیزات سیستم تردد با تگ

-انواع تگ (برچسب)

-آنتن برد بلند

سیستم کنترل تردد با بلیط

استفاده از بلیط با استفاده از دستگاه های خودکار ارایه دهنده بلیط امکان پذیر است. در این حالت نیاز به حضور اپراتور نمی باشد، اما راهکار دوم استفاده از اپراتور و دستگاه پرینت حرارتی می باشد که پس از ایجاد کد و مشخصات ورودی در اختیار مراجعه کننده قرار می گیرد. تفاوت این دو روش در میزان هزینه و زیرساخت های سخت افزاری مورد نیاز می باشد. قابل ذکر است که هر دو حالت توسط این شرکت ارایه می گردد.

تجهیزات سیستم تردد با بلیط ( تیکت و یا پرینت حرارتی )
 • دستگاه ارایه دهنده تیکت
 • دستگاه اخذ تیکت
 • پرینتر حرارتی

تردد با دستگاه

این دستگاه در ورودی و خروجی پارکینگ قرار میگیرد. کارت مخصوص هر خودرو حاوی اطلاعات خودرو به طور اتوماتیک به راننده ارایه و هنگام خروج خودرو توسط راننده به دستگاه برگشت داده می شود. دستگاه به صورت خودکار کارت را دریافت و با کنترل نرم افزاری به صورت خودکار راهبند برای خروج باز می شود.

تجهیزات سیستم تردد با دستگاه
 • دستگاه ارایه دهنده کارت
 • دستگاه اخذ کارت

تردد با ثبت پلاک

سیستم تشخيص پلاک خودرو سامانه‌ای کاملا خودکار است که شماره‌ی پلاک خودرو را تشخيص می‌دهد. اين سامانه ابتدا توسط دوربین مخصوص، تصويری از خودروی عبوری اخذ و سپس با استفاده از روشهای پردازش تصوير پيشرفته، شماره‌ی پلاک خودرو را به صورت متن استخراج می‌کند. سیستم تشخیص پلاک خودرو راه حلی برای ثبت پلاک در سیستم های پارکینگهای معمولی، جهت تسریع در ثبت اطلاعات خودرو و یا استفاده جهت پارکینگ های خصوصی برج ها و یا سازمانها، جهت کنترل تردد خودروهای از پیش تعریف شده در بانک اطلاعاتی سیستم استفاه می باشد. از این راهکار می توان به صورت ترکیبی با سایر روش های فوق مانند کارت ، بلیط و غیره استفاده نمود.

تجهیزات سیستم تردد با ثبت پلاک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *