اولین طرح راهبند پاسارگاد در سال 1378 با سیستم محرکه الکتروموتور – گیربکس و چرخ زنجیر(جهت انتقال حرکت خروجی گیربکس به تیرک)ساخته شد. در این طرح جهت بالانس یا معادل سازی گشتاور تیرک از وزنه و بازویی متصل به آن استفاده شد در طرحهای بعدی از موتور و گیربکس جهت قوای محرکه و اینورتر جهت کاهش دور الکتروموتر استفاده گردید. هم اکنون طرح هفدهم راهبند پاسارگاد در سازمانها و مکانهای مختلف نصب و مورد استفاده قرار گرفته است.آنچه در همه این طرح ها مشترک است در شرح ذیل آمده است:

1-الکتروموتور 3 فاز:

علت استفاده از الکتروموتور 3 فاز این است که الکتروموتورهای 3 فاز صنعتی بوده و قابلیت START و STOP های مکرر را دارا می باشند همانگونه که می دانیم راهبند گیت خودرویی است که باید قابلیت START و STOP های مکرر را در شرایط تردد نامحدود دارا باشد و الکتروموتور آن در این شرایط کارکرد آسیب نبیند.

2-گیربکس تیپ مارپیچ – حلزون با نسبت تبدیل مناسب این کار:

گیربکس مارپیچ – حلزون نوعی از گیربکس است که کاربرد آن بیشتر در دستگاههای بالابر و یا کشنده های کابلی می باشد به این علت که این نوع گیربکس با وارد آمدن بار یا گشتاور به خروجی آن حرکت خروجی به ورودی منتقل نمی شود.(البته برای نسبت تبدیل های کمتر از i=1/48  یا به عبارت آسانتر در اثر وارد آمدن بار یا گشتاور به خروجی گیربکس ، گیربکس قفل کرده و حرکت نمی کند

3-اسکلت آهنی:تشکیل شده از پروفیل ها (مقاطع) مختلف آهنی.

یک ساختار مستحکم و مقاوم در برابر نیروهای پیچشی که در اثر وارد آوردن ضربات و یا نیرو های ناشی از باد به تیرک دستگاه ایجاد میشود ، می باشد.

در اکثر راهبندهایی در سال هایی اخیر که طراحی و تولید شده اند بدلیل کاهش قیمت تمام شده و در کل مسائل اقتصادی این اسکلت حذف شده و کلیه قطعات روی یک مکعب فلزی که از ورق آهن به ضخامت 2 یا 3 میلی متر ساخته شده مونتاژ شده اند.این ساختار به هیچ وجه از نظر مهندسی مکانیک قابلیت مقاومت در برابر نیروهای پیچشی که قبلا توضیح داده شده را ندارند.و با وارد آمدن نیرو یا ضربات افقی به تیرک کلی بدنه می پیچد و این ضعف بزرگی برای دستگاه راهبند است چون باعث شل شدن پیچ و مهره های اجزاء مونتاژ شده و همچنین آسیب های جدی با این بدنه می گردد. بنابراین راهبند پاسارگاد با حفظ و ارتقاء این اسکلت فلزی هر چند باعث بالارفتن قیمت تمام شده راهبند های پاسارگاد می گردد سعی در ارتقاء کیفیت محصولات خود دارد.

4- مکانیزم اتصال اهرم بندی محرکه تیرک به تیرک:

در راهبند های پاسارگاد از یک مکانیزم بسیار ساده و درعین حال کارآمد و قوی جهت اتصال تیرک به اهرم بندی محرک آن استفاده شده است که این مکانیزم در عین حال که ضربات وارد آمده به تیرک در اثر تصادف و یا وزش بادهای شدید را تا 15 درجه انحراف تیرک می گیرد یک اتصال محکم بین قطعات ایجاد می نماید که حتی پس از خم شدن ناودانی ساپورت تیرک در اثر تصادف هم تیرک از محل اتصال جدا نشده و سقوط نمی کند .این امر حتی در بسیاری از راهبند های برند معروف دنیا هم رعایت نشده است.به این معنی که اتصالات طراحی شده و ساخته شده جهت اتصال تیرک به اهرم بندی محرک آن به شکلی و از جنسی هستند که در اثر وارد آمدن ضربه تصادف ترک برداشته و شکننده می شوند که این ترک ها و شکستگیها در کارکردهای بعدی کاملا شکسته شده و باعث سقوط تیرک روی نفرات یا حتی ماشینهای در حال عبور از زیرآن می گردد.

5-کاور:

همانطور که از نام کاور بر می آید یک پوشاننده است. این پوشاننده نقش محافظت اجزاء داخلی در مقابل ضربه – آب – گرد و غبار و آلودگیهای محیطی را دارد.

کاور راهبند پاسارگاد از ورق به ضخامت 1 میلی متر گالوانیزه که در شرایط مختلف آب و هوای زنگ نمی زند و پوسیده نمی شود ساخته شده. این کاور شامل 3 قسمت اصلی می باشد که در ذیل به آنها اشاره می شود:

1- کاور اصلی: کاور اصلی 3 طرف دستگاه را پوشش می دهد.

2- درب جلو: درب اصلی راهبند پاسارگاد بر خلاف سایر راهبندهای موجود در دنیا در قسمت جلو دستگاه قرار گرفته که به هنگام باز شدن ، با دیواره های بغل و یا پشت دستگاه برخوردی نداشته باشد.

3– درب بالایی: درب بالایی ثابت می باشد که توسط پیچ به بدنه اصلی بسته شده.

*این طرح کاور راهبند پاسارگاد قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع و راحت را دارا می باشد.

همچنین 90% تعمیرات و تنظیمات راهبند پاسارگاد با باز کردن درب جلو به راحتی قابل انجام است ، برای 10% باقی مانده هم می توان از درب بالا استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *