راهبند از متداولترین ابزارهاي بازرسی و كنترل ورود و خروج اتومبيلها و وسائل نقلیه در مکانهایی كه كنترل تردد در آنها ضروری است می باشد. کاربرد راهبند در فرودگاه ها، پارکینگ های سازمان ها و ادارات دولتی، خروجی انبارها، كارگاه ها، کارخانجات صنعتی، مكانهاي نظامی، پاركينگهاي عمومي،سفارتخانه ها، اداره های پلیس، مسیرهای تردد اتومبیل و كنترل ترافیك، بانك ها و معابر و …. مي باشد.
راهبند اتوماتيك استاندارد می تواند ورود و خروج خودرو ها و موارد مرتبط را مدیریت و کنترل نماید. همانگونه كه در ورودی پارکینگ ها مشاهده مي شود کنترل ورود خودرو و خروج آن از پارکینگ را بر عهده دارد

كنترل تردد پاركينگهاي عمومي :

در پارکینگهای عمومی پس از کنترل کارت ورودی، به راننده اتومبیل اجازه ورود و خروج داده می شود. البته سیستمهای خودکاری نيز وجود دارد که نیاز به نیروی انسانی را به حداقل رسانده است. پیشرفته ترین و مدرن ترين سیستم كنترل تردد كه با كمترين تماس و بالاترين دقت ورود و خروج خودرو ها را كنترل و ثبت مي كند سيستم تشخيص پلاك خودرو مي باشد. اين سامانه متشكل از اجزاي سخت افزاري و نرم افزاري خاصي می باشد. كه با پردازش تصوير و تبديل كاراكتر هاي تصوير به پلاك امكان گزارشگيري هاي متعدد و مورد نياز را به كاربر مي دهد. عملكرد كلي سيستم پلاك خوان براساس ثبت پلاك خودرو در نرم افزار مي باشد.

پس از اینکه دوربین مخصوص پلاكخواني پلاک خودرو را تشخيص و با داده هاي موجود مطابقت داد، اجازه ورود وياخروج به خودرو داده می شود. در عين حال تصوير خودرو به همراه راننده و نيز ساعت ورود و خروج و نيز هزينه دريافتي بابت استفاده از پاركينگ ( در پاركينگهاي عمومي ) را ثبت نموده و اجازه خروج بصورت كاملا اتوماتيك به راهبند داده مي شود.

در مدل دیگری، یک ریموت کنترل در اتومبیل قرار می گیرد. این ریموت کنترل به صورت اتوماتیک فرکانس ارسال می کند. و زمانی که ماشین جلوی راهبند قرار می گیرد، کد ارسالی کنترل می شود. و مانع کنار می رود. در مدل های دیگر با نزدیک کردن یک کارت مغناطیسی به دیوار ورودی و یا کشیدن کارت و یا زدن کد و یا کنترل اثر انگشت میتوان وارد پارکینگ شد. یا مثلاً ریموت کنترل هایی که به صورت دستی باید فشرده شود.

راهکار تردد به کمک نیروی انسانی

به منظور کنترل اتومبيل وافرادی که با خودرو به مجموعه تردد می کنند از این سیستم استفاده می شود.

به این منظور ریدرهايی (کارت خوان هايي) در ورودی درب پارکینگ ها نصب شده و این ریدرها فرمان باز و بسته شدن راه بند های پارکینگ را صادر می کنند.

با نشان دادن کارت به کارتخوان اطلاعات فرد بر روی کامپیوتر نگهبان ظاهر می شود. در صورت وجود مجوزهای لازم، فرمان باز شدن راه بند توسط نگهبان صادر می گردد. بعد از رد شدن خودرو راهبند بسته شده و ورود فرد ثبت می گردد. این ورود مي تواند برای پرسنل بعنوان حضور و غیاب نیز ثبت گردد.

راهکار تردد (تکنولوژی RFID )

ورود و خروج اتومبيلها می تواند توسط کارتخوانهای با برد متوسط(تا80 سانتی متر)وکارتخوانهای دوربرد(تا 12 متر)انجام شود. که بسته به نیاز هر مجموعه می توان از هرکدام از آنها استفاده نمود. برای هر خودرو یک کارت شناسایی تعریف می شود. کارت خوانها به بردهای کنترلر مرکزی متصل شده که در صورت مجازبودن خودرو بالابر مربوطه باز شده و تردد ثبت می گردد. این سامانه با تردد پرسنل بصورت یکپارچه عمل نموده و گزارشات آن به صورت همزمان بر روی نرم افزار نمایش داده ذخیره می شود. زمان ورود و خروج تمامی خودروها ثبت و ضبط شده و خودروها تنها در زمانها و از درب های تعریف شده می توانند عبور نمایند

راهکارهای راهبند اتوماتیک کاربرد زیادی در همه جهان و بـه تبعیت از آن درکشور ما دارند. کاربردهای این سیستم ها طیف وسیعی را تشکیل می دهند. از محیط های مسکونی تـا عوارضی هاو…. در زمینه راهبند های اتوماتیک هم مانند بقیه حوزه های تکنولوژی  پیشرفت های  بسیار صورت پذیرفته است.

اما متاسفانه  در کشورما راهکارهای راهبند اتوماتیک بسیار محدود و ابتدایی است. که این منجر بـه عدم امکان در انتخاب راهکار مناسب بـا نیاز مشتری شده و در نتیجه سیستم بـا استهلاک بالا و یا صرف هزینه غیر ضروری انتخاب می شود که در هر دو حالت توجیه اقتصادی پروژه از بین می رود.

کاربرد راهبند در محل های تردد خودرو.

در محل های پر تردد، پارکینگ‌های کارخانجات، فرودگاه ها، ورزشگاه ها، پایانه ها و بـه طور کلی محل هایی تردد خودروها خیلی بوده و نیازمند کنترل است راهبند ها بهترین مورد برای انتخاب هستند . راهبند ها ورودی های بـا عرض 2 تـا 6 متر را می توانند مسدود کنند. و تنها برای افراد دارای ریموت کنترل هستند و یا بـه تشخیص اپراتور یا نگهبان مسیر باز خواهد شد.

سرعت بهتر بازگشائی مسیر قابلیت تردد تعداد نامحدود خودرو در شبانه روز را بـه راهبند می دهد.

به دلیل نوع کاربرد و مستمر از این وسائل باید زمان خرید بـه کیفیت آن توجه ویِژه نمود. بـه دلیل این که اهرم راهبند یا همان بوم، 3 الی 7 متر طول دارد و در شرایط گوناگون مانند وزش شدید باد باید بـه درستی عمل نماید کیفیت قطعات و سامانه های داخلی دستگاه بسیار در خور ارزش است. اما در کنار آن، نصب دقیق و بـا استحکام برایاسب فنداسیون ارزش زیادی دارد. نیروهایی که از طرف وزش باد ایجاد می گردد باعث ایجاد تنش پیچشی در پایه راه بند می گردد. که مخرب ترین نوع تنش برای مصالحی مانند سیمان و بـه طور کلی بتنهای دست ساز است که باعث تخریب پایه و صدمات مالی زیاد ی می گردد. پس نصب این محصول را بـه شرکتی بسپارید که ده ها مـورد تجربه نصب این نوع اتوماسیون را داراست.

مشخصات فنی راهبند

 درب اتوماتیک با موتور زیر سقفیکاربرد راهبند

درب اتوماتیک كركره اي با موتور زیرسقفی توسط پانل هايي از فوم تشكيل شده است. این فوم عايق خوبي براي گرما و صوت مي باشد. و ورود گرد و خاك را مانع مي شود. ظاهر پانلهاي درب بسيار شیك و به شكل شيار و كتيبه دار است. همچنین مي توان از پنجره طلقي داخل اين درب استفاده كرد. تا نور بسياري از بيرون ساختمان براي محوطه داخل نيز محيا گردد. اگر درب کرکره ای زير سقفي با مانعي برخورد نمايد حركتش متوقف و به شكل بازشو دوباره برمي گردد.

درب اتوماتيك با موتور زير سقفي به شكل هاي مختلفی مي تواند حركت كند. و مي توان از طلق هاي رنگي در روي درب استفاده كرد. در بعدهاي 80 مترمربع نيز مي تواند نصب شود. درب كركره اي با موتور زير سقفي مي تواند از جنس شيشه نيز باشد. كه در طرح و رنگ هاي متفاوتي در دسترس است. دارای درجه امنيت بالا و كمترين فضا را به خود اختصاص مي دهد.

مزایای درب كركره اي با موتور زير سقفي پارکینگی :

 ضخامت پانل 46 ميلي متر مي باشد. و فوم پلي اورتان داخل آن قرار دارد. استفاده از اين فوم عايق خوب براي صوت و حرارت است.

درب كركره اي زير سقفي از پانل هاي گوناگون تشكيل شده است. این درب مناسبترين انتخاب در درب هاي اتوماتيك پاركينگي براي ساختمان هاي جديد مي باشد.

ظاهر درب اتوماتيك زير سقفي بي نظير و يكتا است. به شكل عمودي بالا مي رود و به شكل افقي در زير سقف جمع مي شود. و حالت ريلي در شكل شيب دار مي باشد. يكي از پركاربردترين درب ها در دنیا، دربهاي پاركينگي اتوماتیک می باشد. که در ساختمان مدرن و شيك با سيستم بالانس فنري و موتور وسط استفاده مي شود.

راهبند اتوماتیک:

در مکان های پر تردد، پارکینگ‌های کارخانجات، فرودگاه ها، ورزشگاه ها، پایانه ها و به طور کلی محل هایی تردد خودروها زیاد بوده و نیازمند کنترل می باشد راهبند ها بهترین گزینه برای انتخاب هستند. راهبند ها ورودی های با عرض 2 تا 6 متر را می توانند مسدود کنند و فقط برای افراد دارای ریموت کنترل هستند و یا به تشخیص اپراتور یا نگهبان مسیر باز خواهد شد. سرعت خوب بازگشائی مسیر قابلیت تردد تعداد نامحدود خودرو در شبانه روز را به راهبند می دهد.به دلیل نوع کاربرد و مستمر از این ابزار بایستی هنگام خرید به کیفیت آن توجه ویژه نمود.ما به شما اطمینان می دهیم بهترین انواع راهبند اهرمی و ستونی (بولارد) را فراهم آورده و برترین نصب را انجام می دهیم.

راهبند اهرمی معمولیترین، متداولترین و همچنین ارزانترین نوع راهبند می باشد. ابتدا یک دکل به ارتفاع تقریبی ۱ متر به روی زمین به صورت قائم نصب می شود. سپس یک اهرم به طول های گوناگون مثلا از 2 تا۸ متر مسیر عبور خودرو ها را محدود می کند.
راهبند ستونی به نام بولارد نیز شناسایی می شود. این نوع راهبند به صورت استوانه هایی هستند که داخل زمین قرار می گیرند. با خارج شدن از سطح زمین مسیر تردد را مسدود می نمایند. البته گرانترین نوع راهبند نیز هستند. ولیکن به فراخور عوامل محیطی و یامعماری هر مکان مورد نظر قرار می گیرند. از نظر دوام بی نظیرترین نوع راهبند به حساب می آیند.

بولارد ( راهبند ستونی)

در دنیای امروز با وجود تعداد بسیارزیادی ماشین در جاده ها و جمعیت زیاد افراد در مکان های عمومی نیاز به کنترل  کردن شلوغی و ترافیک اهمیت بسیاری یافته است. راهبندهای ستونی در حقیقت برای کمک به شما هم در کنترل ازدحام و ترافیک و هم برای کنترل عبور و مرور در موارد امنیتی ساخته شده اند. راه بندهای ستونی از مواد سازنده مختلفی ساخته می شوند. مانند بتن، سنگ، استنلس استیل و فولاد. تا بتوانند در برابر نیروی بسیارزیاد ناشی ازبرخوردهای شدید مقاوم باشند.

راه بندهای ستونی به صورت ستون هایی سخت و محکم هستند. که تعدادی از آنها می توانند در یک خط نصب شوند. تا  مانند یک حصار در عرض مشخصی راه را برای عبورماشین ها مسدود کنند. همچنین به عنوان مثال می توانند برای جدا کردن مسیر عبور دوچرخه ازمسیر ماشین رو در خیابان به کار روند. و یا بعضی از انواع آنها در داخل ساختمانها مانند بخش مربوط به صندوق پول در رستورانها به کار می روند، تا افراد از داخل مسیری که توسط راه بند های ستونی حصاربندی شده است عبور کنند. بنابراین از ازدحام جمعیت به این نحو جلوگیری شود.

امنیت راهبندهای ستونی

در موارد امنیتی مانند ورودی سازمان هایی که احتمال و تهدید حمله با ماشین وجود دارد، راه بندهای ستونی راه حلی منحصر به فرد و ایمن ترین سیستم جهت استفاده می باشند. اگرچه  در این موارد امکان برخورد ستون ها با وسایل نقلیه سنگین وزن و با سرعت زیاد وجود دارد، اما به دلیل سخت و محکم بودن این راه بندها امکان ادامه حرکت ماشین به دلیل آسیب شدیدی که به جلوبندی و چرخ های ماشین وارد می شود، وجود نخواهد داشت.

راهبندهای ستونی در مکان های نظامی، سفارتخانه ها، ادارات پلیس و مناطقی که احتیاج به سیستم امنیتی قوی دارند مانند بانک ها، هتل ها و پارکینگ ها و همچنین کنترل ترافیک در مسیرهای تردد اتومبیل یا معابر به کار می روند. اگر راه بندهای ستونی به صورت ثابت و غیر متحرک باشند لازم است رفلکتورهای نوری (شب رنگ) بر روی آنها نصب شود تا افراد را متوجه حضور آنها سازند و از صدمات ناشی از برخورد با آنها جلوگیری گردد.

راهبندهای ستونی می توانند به فراخور نیاز، بسیار نزدیک به یکدیگر نصب شوند تا کاملاً مسیر مورد نظر را بلوکه و مسدود کنند و یا با فاصله کمی بیشتر از هم نصب گردند تا به عنوان مثال امکان عبور وسایل نقلیه ای مانند موتور وجود داشته باشد.

ویژگی هایی که برای خرید یک راهبند ستونی باید مورد توجه قرار دهید عبارتند از توان منبع تغذیه، ولتاژ، سرعت حرکت و مدت زمان عملکرد (بالا و پایین رفتن ستون ها)، محدوده دمای عملکردی، میزان تردد، ضخامت سیلندر و ابعاد آنها یعنی قطر و ارتفاع ستون ها، جنس ستون ها و میزان مقاومت آنها در برابر برخورد.

مرکز کنترل راهبند ستونی

مرکز کنترل (کنترل کننده)  راهبندهای ستونی می تواند به انواع سیستم های کنترل ورودی مانند ریموت کنترل، کارت خوان، کنترل اثر انگشت و یا برنامه ریزی عملکرد ساعتی سیستم مجهز گردد. سیستم کنترل ورودی می تواند طوری برنامه ریزی شود که ماشین های خاصی را از طریق وجود فرستنده و گیرنده رادیویی شناسایی کند و راه ورودی را برای آنها باز کند. به علاوه سیستم های امنیتی مانند فتوسل ها، ردیاب های لوپ اندوکسیون و فلاشرها یا چراغ ترافیک قرمز/سبز می توانند به آسانی به سیستم وصل شوند.

بخش محرکه راه بندهای ستونی الکتروهیدرولیک است.

سیستم راه بندهای ستونی مجهز به چراغ های LED می باشند. که این ویژگی به عنوان هشدار دهنده به کار می رود. تا افراد را از عملیات در حال انجام راه بند مطلع سازد. در حالت قطع برق راه بندهای ستونی می توانندبه کمک کلید خلاص کن به طور دستی حرکت داده شوند. مدت زمان عملکرد راه بندهای ستونی (بالا و یا پایین رفتن ستون ها) که در شرایط نرمال معمولاً حدود 3 تا 5 ثانیه است. در شرایط اورژانسی این مدت زمان می تواند به کمتر از 1.5 ثانیه کاهش یابد. بعضی از سیستمهای مرکز کنترل راه بندهای ستونی طوری طراحی شده اند که ستون ها را به صورت جداگانه هدایت می کنند. بدین صورت که یک ستون به طور مستقل از بقیه با صدور یک دستور جداگانه عمل کند.

راهبند های ستونی به منظور کنترل ترافیک ماشینها و ازدحام جمعیت به صورت حصارکشیدن بین مسیرهای مختلف و یا مسدود کردن مسیری در یک عرض مشخص به کار می روند. عملکرد آنها برای بازکردن مسیر مسدود شده به صورت پایین رفتن ستونها انجام می گیرد. این راهبندها جمعیت افراد در حال عبور و ماشین ها را هدایت می کنند. تا از داخل مسیری بگذرند که توسط راهبندها حصاربندی شده است. یا از مسیری که توسط آنها مسدود شده است نتوانند عبور کنند.

راهبند ستونی یا (بولارد)

درمواردی که امکان تغییر حجم ترافیک و تردد وجود دارد. و یا لازم است تغییراتی در ملک مورد نظر صورت بگیرد، بولاردهای قابل انتقال راه حل بسیار مناسبی برای سازگاری نسبت به این تغییرات می باشند. این بولاردها به گونه ای ساخته و طراحی شده اند که جابه جا کردن آنها به منظور سازگاری با تغییرات مورد نیاز، بسیار آسان، ایمن و بی خطر باشد. و داشتن جریان ترافیک روانی را در شرایط متغیر موجود امکان پذیر سازد. این راه بندها قابلیت این را دارند که از پایه شان برداشته شوند و در جای دیگری (در پایه دیگری) قرار داده شوند تا به شما در مدیریت کنترل ترافیک کمک کنند.

در مواقعی که مهندسان معمار و طراحان پیش بینی می کنند که شرایط ترافیک موجود در محل مورد نظر متغیر می باشد، اغلب گیرنده هایی را در داخل زمین  receivers  in-ground در جایگاه ها و موقعیت های مختلف بولاردها بر طبق نقشه طرح شده قرار می دهند. تا به حسب نیاز بتوانند نوع آرایش ستون ها را تغییر دهند. و اغلب این آرایشها پیکربندی مختلطی از بولاردهای قابل انتقال و بولاردهای ثابت را شامل می شوند.

آرایش و صف بندی طرح اولیه راه بندهای ستونی می تواند تحت شرایط مختلفی که در زیر به مثال هایی از آن اشاره شده است، تغییر کند:

ساختمانهای محل اجتماعات و تشکیل انجمن های مختلف یکی از این موارد است.

در این جایگاه ها امکان تشکیل اجتماعاتی با حجم تردد مختلف، میزان فضای باز امنیتی  مجاز متفاوت، برنامه انجمن ها با زمان بندی های مختلف و یا به طور کل تغییر الگوی ترافیک و تردد، وجود دارد.

بنابراین در این جایگاه ها نیاز است تا راه بندهای ستونی قابل انتقال برای اجتماعات مختلف از آرایشی به آرایش دیگری تغییر یابند.

مورد دیگر می تواند انجام تعمیرات ملک یا محوطه ای درمقیاس زیاد باشد. در این موارد نیاز است راه بندهای ستونی به طور موقت محدوده مورد نظر را در برابر ورود ماشین ها کاملاً مسدود کنند. در حالیکه در زمانی دیگر باید به طور کل برداشته شوند. تا ماشینهای بارکش و کامیونها بتوانند داخل محوطه بیایند.

از موارد دیگر می توان پیاده روها، حصاربندی مسیر عبور دوچرخه و یا فضای سبز پارک ها، جایگاه های تاریخی و یا بستن ورودی مکان های عمومی به صورت فصلی، را می توان نام برد.

تشکیلات راهبند ستونی

سامانه محرکه این راهبند متشکل از یک بلوک هیدروپمپ (پمپ روغن) تانک روغن هیدرولیک وشیر های مربوطه که به صورت کاملاً آبندی شده و متمرکز طراحی شده اند و همچنین یک عدد بازوی هیدرولیک می باشد که به دلیل استفاده دقیق و کارشناسی شده از سیستم هیدرولیک این محصول را کاملاً برتر و متمایز از سایر راهبند های موجود در بازار کرده است.

استفاده از سیستم هیدرولیک باعث شده تا این محصول قابلیت استفاده مداوم را داشته باشد. موضوعی که در راهبند های الکترومکانیک محقق نمی شود یعنی محدودیت تردد در راهبند های الکترومکانیک رقیب فک یکی از نقاط ضعف آن ها می باشد.

به دلیل اتصالات غیر چرخ دنده ای موجود درFAAC 615، این راهبند در هنگام تصادفات کمترین آسیب به اجزای حیاتی راهبند از جمله اجزای محرکه وارد می آید. برد کنترل قوی ودو سرعته از مزایای این محصول است. به طوریکه سرعت حرکت بوم در ابتدا و انتهای حرکت کندشده و به آرامی بوم می ایستد.

رنگ پلی استری مقاوم از جمله ویژگی های بی نظیر راهبند فک می باشد. این محصول 100% ساخت و بسته بندی شده ایتالیا می باشد. از جمله مزایای آن آماده تحویل بودن می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *