کاور (پوشش ) راهبند پاسارگاد

در طراحی راهبند های پاسارگاد سازه اصلی یک آهن کشی مستحکم و مقاوم در مقابل پیچش است و کلیه اجزاء محرکه روی آن مونتاژ شده اند بنابراین قسمت پوشش (کاور) قسمت جداگانه ای است که اجزاء مربوط به خود را دارا می باشد و وظیفه آن جلوگیری از نفوذ آب ، خاک ، دود و سایر آلودگی ها و حتی برخی ضرباتی که به خود دستگاه وارد می شود ، است.

همچنین این کاور(پوشش) تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و ظاهر دستگاه دارد.لذا وجود کاور(پوشش) در دستگاه راهبند حائز اهمیت است.

در عین حال لازم به توضیح است که اجزاء برقی راهبند پاسارگاد مثل برد و اینورتر و … بصورت جداگانه و کلی دارای پوششهایی هستند که از ریختن آب روی آنها جلوگیری می کنند. وظیفه کاور (پوشش) در هر دستگاهی حفاظت دستگاه در مقابل آلودگی ها است. که معمولا در مدارک و مشخصه های فنی بین المللی با مشخصه IP یا درجه حفاظتی تعیین می گردد.

هر دستگاهی دارای IP مشخصی است که به تناسب محیط کارکرد دستگاه معمولا این مقدار مشخص می شود. و این بدان معنی است که اگر طراحی بدنه و پوشش دستگاه مختلف باید با محیط کارکرد آنها متناسب باشد. در صورتی که این درجه حفاظتی خیلی بالاتر از آنچه که نیاز هست در نظر گرفته شود، قیمت تمام شده آن دستگاه افزایش شدیدی پیدا می کند و در حقیقت بازار رقابتی خود را از دست می دهد و اگر پایین تر از مقدار مورد نیاز باشد دچار آسیب خواهد شد.

درجه حفاظتی کلی راهبند های پاسارگاد IP=45 است و اجزاء داخلی مثل الکتروموتور اینورتر و برد فرمان دارای درجات محافظتی بالاتری هستند که مقدار آنها متفاوت است.

اجزاء اصلی تشکیل دهنده کاور(پوشش) راهبند پاسارگاد

کاور راهبند پاسارگاد از 3 جزء تشکیل شده است.  جنس همه آنها از ورق آهن گالوانیزه به ضخامت حداقل 1 میلی متر است . وجه بیرونی این اجزاء پوشش رنگ الکتراستاتیک دارد.

اجزاء کاور راهبند پاسارگاد عبارتند از:

 

1- بدنه اصلی

که دو جزء دیگر روی این قسمت مونتاژ می شوند.

2- درب جلویی:

مجهز به قفل سر پیچی می باشد. تا در مواقع قطع برق و یا مشکلات دیگری که در دستگاه اتفاق می افتد بتوان آن را باز نمود، با استفاده از آچار حرکت دستی ( خلاص کن) تیرک را بالا برده و تعمیرات مختلف انجام داد.

3- در پوش بالایی :

این قسمت از بدنه با چهارعدد پیچ به بدنه اصلی بسته شده است. تا مانع نفوذ آب و حتی نور خورشید و آلودگی های مختلف به داخل دستگاه می گردد.

معمولا در راهبند های پاسارگاد رنگ اسکلت و بدنه اصلی قرمز است و دو جزء دیگر سفید هستند. اما در صورت سفارش مشتری می توان به رنگهای مطلوب مشتری هم رنگ آمیزی نمود. که این امر مستلزم زمان لازم و پرداخت هزینه مربوطه می باشد.

مطلب دیگری که در مورد پوشش (کاور) راهبند پاسارگاد و هر راهبند دیگری حائز اهمیت است این است که دستگاههای راهبند بطور کلی در محیط بیرون (OUT DOOR)  کار می کنند. بنابراین در معرض تابش نور خورشید و همچنین بارش برف و باران هستند. این امر باعث استحلاک بدنه (کاور) می گردد. جنس کاور راهبند های پاسارگاد ورق گالوانیزه آهن با ضخامت حداقل 1 میلی متر می باشد. که مقاومت بسیار بالایی در مقابل پوسیدگیهای ناشی از رطوبت هوا دارد. و همچنین پوشش رنگ الکترواستاتیک آن از نوع پلی استر می باشد. که آن هم قویترین رنگ الکترواستاتیک در مقابل نور خورشید و همچنین رطوبت هوا است.

جدا بودن کاور از اسکلت (سازه اصلی) مزایای بسیار زیادی برای دستگاههای راهبند دارد.

یکی از آنها قابل تعویض و تعمیر بودن بدنه در صورت آسیب های فیزیکی مثل تصادف انواع وسیله نقلیه با بدنه دستگاه و…و یا شیمیایی مثل ( پاشیده شدن انواع مواد شیمیایی مانند اسیدها و غیره) که تخریب کننده هستند ، می باشد. حتی در صورت استهلاک رنگ بدنه و یا تغییر نظر کاربر محترم می توان رنگ بدنه را بطور کامل از بین برد و مجدد رنگ آمیزی نمود.

لازم به توضیح است که راهبندهای پاسارگاد با طراحی مختلف در انواع آب و هوای کشور ما ایران که یک کشور 4 فصل است بدون مشکل سالهای سال در حال کار هستند. اگر بخواهیم مثال عینی از این محیطها بیاوریم :

1- محیطی که دارای بالاترین مقدار رطوبت ، گرما و همچنین گاز های آلاینده می باشد مجتمع گاز پارس جنوبی در عسلویه است. که راهبندهای پاسارگاد حدود 7 سال است که در ورودی سایت پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی با کمترین استهلاک درشرایط ترددی بالا  در حال کار هستند.

2- محیطهای پر بارش و سرد مثل استان اردبیل و شهر های اطراف آن و استانهای شمالی (گیلان و مازندران) نیز این دستگاه ها حدود 12 سال است که در شرایط ترددی سنگین در حال کار و بهره برداری هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *