عوامل موثر بر قیمت راهبند

راهبند هم به عنوان یک محصول کاربردی دارای ارزش فنی و ارزش قیمتی مربوط به خود است. اما قدم اصلی در رسیدن به یک محصول خوب در نظر گرفتن ارزش فنی کالا در کنار ارزش ریالی آن محصول است.

در ادامه جدای بحث فنی دخیل در قیمت راهبند، به بررسی قیمت راهبندهای موجود به صورت کلی و عمومی پرداخته شده است.

در قیمت راهبند عوامل مختلفی دخیل هستند و در هنگام پرداخت مبلغ کالا در واقع خریدار هزینه‌های هر یک از این شاخصه‌ها و پارامترها را می‌پردازد.

تکنولوژی یا فناوری ساخت راهبند آکاردئونی:

به عنوان مثال می توانیم در مورد راهبند آکاردئونی دسته بندی و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن به نکاتی اشاره کنیم :

بطور کلی راهبند های آکاردئونی به 2 دسته تقسیم می شوند:

1-راهبند آکاردئونی دستی

2-راهبند آکاردئونی برقی

راهبند های آکاردئونی دستی خود به 3 دسته تقسیم می شوند :

الف)راهبند آکاردئونی دستی با قابلیت جابجایی یا PORTABLE

این نوع راهبند ها در ابعاد و اندازه های کوچک و با سبک ترین فلزات یا حتی پلاستیکها ساخته می شوند و با هدف بستن مسیرهایی که ایستگاههای ایست و بازرسی دارند و یا جهت انجام خدمات فنی ، بازسازی و نوسازی نیاز به بستن موقت دارند استفاده می شوند.

ب)راهبند آکاردئونی دستی یک طرف ثابت و یک طرف متحرک :عوامل موثر بر قیمت راهبند

این نوع راهبند ها معمولا برای باز و بسته کردن مسیرهای کم تردد استفاده می شود.

ج)راهبند آکاردئونی دستی کلا ثابت:

این نوع از راهبند های آکاردئونی برای جداسازی مسیرهای داخل سازمانی و خیابانهایی که مسیر رفت و برگشت آنها نیاز به جداسازی دارد استفاده می شود.

  • راهبند آکاردئونی دستی با قابلیت جابجایی
  • راهبند آکاردئونی دستی یک طرف ثابت و یک طرف متحرک

2- راهبند های آکاردئونی برقی :

این نوع از راهبند های آکاردئونی با مکانیزم آکاردئونی که دارای الکتروموتور – گیربکس خاص خود هستند کار می کنند.

از مزایای راهبند های آکاردئونی برقی می توان بسته شدن کامل مسیر تا ارتفاع حدود 5/1 متر – زیبایی راهبند نام برد.

معایب راهبندهای آکاردئونی برقی :

الف)سرعت کم باز و بسته شدن مسیر و زمان بالای باز و بسته شدن .(به همین دلیل در جاهایی که دارای تردد دائم هستند قابل استفاده نمی باشد.)

ب)وابستگی زیاد حرکت این راهبندها به کف مسیری که روی آن حرکت می کند.

ج)آسیب پذیری زیاد و اساسی در زمان برخورد با وسایط نقلیه.

قیمت راهبند آکاردئونی برقی وابسته به طول باز شوی آنها – جنس اهرم های بکار رفته – شکل و طرح مکانیزم آکاردئونی آنها می باشد.که در مقایسه با راهبند آکاردئونی دستی و همچنین انواع راهبند های اهرمی قیمت بالاتری دارد .

نهاده‌های تولید راهبند آکاردئونی:

راهبند مانند هر محصول دیگر از مواد خام شامل فلزات و قطعات پلاستیک و قطعات الکترونیک ساخته می‌شود. قیمت راهبند مجموعی از هزینه تبدیل و شکل‌دهی این مواد به قطعات مورد نیاز است.

جا دارد در ذیل اشاره ای کوتاه بر جنس قطعات استفاده شده در راهبند های آکاردئونی داشته باشیم:

1-راهبند آکاردئونی ثابت یا یک طرف متحرک معمولا از جنس آهن _ پلاستیک _ آلومینیوم ساخته می شوند.

الف)آهنی:

معمولا از جنس پروفیلهای سبک ساختمانی هستند. که دارای بالاترین مقاومت در مقابل ضربه و کمترین استهلاک باز و بسته شدن می باشند. بیشتر راهبند های موجود در بازار از این نوع هستند. حال با توجه به مکانیزم حرکتی – جنس پروفیل – رنگ بکار رفته – چرخهای استفاده شده – درپوشها و سایر ملزومات قیمت این دستگاهها مشخص می شود.

ب)پلاستیکی:

راهبند آکاردئونی که از پلاستیک خاصی هستند معمولا در داخل کشور ساخته نشده و در محیطهای بسیار ویژه ای کاربرد دارند و بنابراین وارداتی هستند.

ج)آلومینیومی:

راهبندهایی که جنس آنها آلومینیوم هست به علت استهلاک بالاتر نسبت به راهبند های آکاردئونی آهنی و همین طور آسیب پذیری بالاتر در اثر وارد آمدن ضربه کارایی کمتری دارند. ولی به علت مقاومت بالا در مقابل پوسیدگی در بعضی ازصنایع و محیطهای خاص کاربرد دارند.

کشور ایران از نظر فولاد و آلومینیوم و مواد پلاستیکی که بر اساس نفت و پتروشیمی هستند قدرت رقابتی دارد. پس محصولاتی که در ایران وابسته به این مواد خام هستند ارزان‌تر و اقتصادی‌تر به دست می‌آیند.

در میان نهاده‌های تولید راهبند که موثر در قیمت راهبند هستند انرژی و نیروی کار هم سهم به سزایی دارند. با مقایسه‌ای ساده میان دستمزدها و قیمت حامل‌های انرژی میان ایران و سایر کشورهایی که در آنها تولید راهبند صورت می‌پذیرد کاملا مشهود است که ایران در این زمینه هم مزیت خوبی برای ارزان‌تر شدن قیمت راهبند دارد. و لزومی ندارد که مصرف‌کننده ایرانی مبلغ دستمزد بر مبنای دلار و یورو جهت خرید راهبند به برندهای خارجی پرداخت کند.

ارزش افزوده تولید از عوامل موثر بر قیمت راهبند

قیمت راهبند برندهای خارجی مشتمل بر دریافت ارزش افزوده‌ای است که این برندها محاسبه کرده و به عنوان سود عملیاتی خود در قیمت راهبند می‌افزاید.

سود عملیاتی این برندها غالبا بالاتر از محصولات بومی کشورهاست. دلیل آن هم محاسبه هزینه‌های سربار بیشتر برای تبلیغات و برندسازی این شرکت‌ها در جهان است. یعنی مصرف کننده ایرانی برای خرید یک دستگاه راهبند به نوعی هزینه‌های تبلیغ و دفترداری و سایر هزینه‌های برند خاص در کشورهای دیگر را هم پرداخت می‌کند که این ارزش خاصی برای آن محصول ایجاد نمی‌کند و به طبع مصرف‌کننده ایرانی راهبند هم از این ناحیه سودی نمی‌برد.

پس با خرید راهبند ایرانی هزینه تبلیغات برندهای بین‌المللی برای فروش بیشتر پرداخته نخواهد شد.

سود بازرگانی موثر از عوامل موثر بر قیمت راهبند

افرادی که محصولی را از کشورهای خارجی وارد می‌کنند غالبا بازرگان هستند. آنها از ناحیه این واردات مشتاق به کسب سود حداکثری هستند. شرایط تجارت خارجی ایران،بازرگانان را مجبور به واریز نقدی وجوه به حساب شرکت‌ها در هنگام خرید می کند. پس خواب سرمایه و سود این دوران هم به سود بازرگانی فرد واردکننده اضافه می‌شود. هزینه‌های حمل کالا بر مبنای ارزهای خارجی را هم باید به این مبالغ اضافه کرد.

هزینه‌های  حمل از عوامل موثر بر قیمت راهبند خارجی:

راهبندهای خارجی وارد بنادر ایران می‌شوند که در جنوب کشور وسیع قرار دارند. این راهبندها به تهران که اغلب شرکت‌های واردکننده در آن قرار دارند حمل می‌شوند.

پس از ورود به انبار برای حمل به پروژه‌ها و شاید در همان بندری که این کالا از آنها به کشور وارد شده باید دوباره هزینه حمل پرداخت شود. آیا پرداخت این هزینه‌ها از جیب مصرف‌کننده به عنوان قیمت راهبند، عاقلانه است؟

سود شرکت‌های توزیع و نصب کننده راهبند:

شرکت‌های واردکننده محصولات راهبند اغلب برای فروش بیشتر و سریع‌تر محصولات خود، نمایندگان نصب و توزیع برای خود در کشور تعیین می‌کنند و برای جلب توجه آنها سودهایی را که در قیمت راهبند محاسبه کرده‌اند در نظر می‌گیرند تا این افراد برای فروش این برندها ترغیب شوند.

آیا پرداخت این هزینه ها برای یک زنجیره فروشی که هیچ ارزش افزوده‌ای برای مشتری و یا رجحانی برای کیفیت و کارایی محصول ایجاد نمی‌کند، دلیل منطقی دارد؟

دربهای اتوماتیک پاسارگاد با شیوه تولید سریع و ارائه خدمات با استفاده از شیوه‌های مدرن توزیع و نصب، این هزینه‌ها را به صفر رسانده و ارزندگی فوق العاده‌‌ای ایجاد کرده است.

قیمت راهبند فقط مبلغ پرداختی در هنگام خرید نیست!

آیا زمانی که یک محصول صنعتی یا کاربردی خرید می‌شود از خدمات پس از فروش بی‌نیاز است؟ آیا راهبند کالایی مصرفی است که دچار استهلاک نیست و در معرض آسیب قرار ندارد؟

به اعتقاد خیلی‌ها،راهبند یک کالای ارزش آفرین است. و باید سرویس و نگهداری شود و در مواقع آسیب بیرونی بازآفرینی شود. پس هزینه قطعات و خدمات پس از فروش بعد از دوران گارانتی و در مواردی که شامل گارانتی نیست باید در قیمت راهبند محاسبه شود. گاهی مشاهده شده یک جزء کوچک از یک راهبند خارجی هزینه‌ای معادل یک دستگاه راهبند ایرانی را به مصرف کننده تحمیل کرده است. پس برای خرید یک راهبند فقط به قیمت لحظه خرید توجه نشود.

شرکت دربهای اتوماتیک پاسارگاد سعی بر افزایش اطلاعات شما کاربر عزیز راجع به عوامل موثر بر قیمت راهبندهای آکاردئونی دارد تا شما با دیدی کامتر نسبت به تعیین نوع ، تهیه و نصب این راهبند ها اقدام فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *