در ادامه ویژگیهای فنی یک راهبند خوب و کار آمد می توان به مکانیزم بالانسینگ گشتاور تیرک راهبند اشاره نمود. شرکت دربهای اتوماتیک پاسارگاد لازم دانست شما عزیزان را با مفهوم گشتاور آشنا سازد.

گشتاور یکی از مفاهیم اولیه علم مکانیک است که تعریف آن به شرح ذیل است:

طول بازو محرک (L) * نیرو(F) = گشتاور واحد اندازه گیری گشتاور نیوتون متر (N.m) است.

این مفهوم تاثیر بسیار زیادی در استحلاک و نحوه عملکرد راهبند دارد بدین معنی که چون راهبند خودرو دستگاهی است که مشخصه اصلی آن تیرک (بوم) آن است و عملکرد اصلی راهبند نیز چرخاندن (افقی – عمودی) کردن تیرک می باشد. با توجه به اینکه راهبند معمولا طول حداقل 5/2 متری دارد گشتاور آن معادل :وزن تیرک (Kg) * 10 * نصف طول تیرک (m)می باشد.

به علت بلند بودن طول تیرک این گشتاور معمولا عدد قابل توجهی می شود. هر چند تیرکها معمولا از جنس آلومینیوم بوده و سبک هستند. اما همانطور که گفته شد به دلیل زیاد بودن طول تیرک این گشتاور مقدار قابل توجه ای می شود. حال در نظر بگیرید که این اهرم (تیرک) در شبانه روز در مکانهایی که تردد زیادی دارند. همانطور که یکی از تجربیات راهبند پاسارگاد در سالهای گذشته اثبات کرد. در هر شیفت کاری یک مجتمع مسکونی 7000 بار بالا و پایین شده است.

بنابراین گشتاور تیرک راهبند تاثیر فوق العاده زیادی روی استحلاک اجزاء محرک آن دارد .

مکانیزم بالانسینگ گشتاور تیرک از اجزا ذیل تشکیل شده است:

1- فنر

2- بازوی بالایی گیرش فنر که برای طول تیرک های مختلف قابل تنظیم میباشد.

3- تکیه گاه پایینی فنر که توسط مکانیزم پیچ و مهره ای نیروی کششی اولیه فنر را تنظیم میکند.

تولید کننده های مختاف در سراسر دنیا از روشهای متفاوتی جهت بالانس (معادل) کردن این گشتاور استفاده کرده اند. اولین روش آن که هنوز هم در راهبند های مکانیکی ریل راه آهن استفاده می شود وزنه تعادل است.

استفاده از وزنه تعادل جهت بالانس کردن گشتاور تیرک دو مشکل اساسی دارد:

1- حجم وزنه که باعث افزایش حجم و اندازه دستگاه راهبند می گردد.

2- وزنه مولفه عمودی نیروی وزن وزنه تعادل در زوایای مختلف چرخش تیرک تغییر زیادی دارد. همچنین نیاز به بازوی طولانی دارد تا بتواند این گشتاور را بالانس کند.

روش بعدی برای بالانس کردن این گشتاور استفاده از فنر است که این روش هم در دستگاه های مختلف با طراحی های مختلف ، متفاوت می باشد.بعضی از دستگاه ها از فنر فشاری استفاده کرده اند و بعضی از فنر کشش ولی بطور کلی استفاده از فنر کششی متداولتر و بهینه تر است .

بالانسینگ گشتاور تیرک راهبند

راهبند پاسارگاد با استفاده از مکانیزم بالانسینگ گشتاور تیرک با قابلیت تنظیم بازوی فنر کششی جهت تیرک ها با طول های متفاوت استفاده کرده است بدین معنی که تا طول 5 متر ازفنر کششی با قطر میلگرد 7 و طول بازوی مشخص استفاده شده است و برای طول تیرک 5 متر و بیشتر از فنر کششی با میلگرد قطر 8 و طول بازوی خاص آن استفاده شده است.

این سیستم بالانسینگ بر اساس محاسبه و طراحی مکانیزم مبتکرانه انجام شده است ، همچنین با تجربه 15 ساله در این صنعت و تغییرات مختلف در این سیستم مکانیزمی که امروزه در راهبند های پاسارگاد استفاده شده بهینه ترین حالت آن است که حتی استحلاک فنر کششی که اصلی ترین جزء این مکانیزم است در آن بسیار ویژه دیده شده و در نظر گرفته شده است .

لازم به ذکر است که این فنرهای کششی توسط خود شرکت راهبند پاسارگاد تولید و مونتاژ می شود.

جنس مفصل آن از PHS12 که کمترین استحلاک را در چرخشهای زاویه ای دارد استفاده شده است.

این مکانیزم باعث حرکت فوق العاده نرم بدون ضربه و بدون گشتاور اضافی روی اجزاء محرک یعنی گیربکس و موتور راهبند و در راهبند هیدرولیک روی جک آن می باشد.

همچنین این مکانیزم تاثیر فوق العاده زیادی در قابلیت تردد راهبند پاسارگاد به ویژه در سرعتهای بالا گذاشته است بدین معنی که راهبند پاسارگاد با سرعت 2 ثانیه ای یا کمتر از 2 ثانیه ، ذره ای ضربه و یا نوسان شدید حرکت زاویه ای ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *