راهبند چیست؟

شاید ابهامی برای شما وجود داشته باشد که راهبند چیست و به چه وسیله ای راهبند گفته میشود نام این محصول شاید کمی ابهام آمیز باشد اما اگر کمی شما را راهنمایی کنیم حتما متوجه میشوید که راهبند چیست؟

اگر با خودرو شخصی و یا آژانس وارد بیمارستان و یا محیط های اداری و کارگاهی شده باشید به احتمال زیاد یک توقف کوچک در درب نگهبانی و کیوسک آن محل داشته اید و منتظر این بودید که اهرم بلندی که با یک موتور جابجا میشود بالا برود و اجازه ورود به داخل محوطه به شما داده شود همین وسیله ای که از دیدگاه عمومی بالابرنامیده میشود راهبند نام دارد.

کاربردهایی که یک راهبند دارد:

بازرسی و کنترل ورود و خروج اتومبیل ها و وسائل نقلیه در مکان هایی که کنترل تردد در آنها ضروری است، مانند: فرودگاه ها، پارکینگ ها سازمان ها و ادارات دولتی، خروجی انبارها، کارگاه ها، کارخانجات صنعتی، مکانهای نظامی، پارکینگهای عمومی سفارتخانه ها، اداره های پلیس، مسیرهای تردد اتومبیل و کنترل ترافیک، بانک ها و معابر و …. می باشد. بنابراین راهبند نقش مهمی درکنترل و مدیریت ورود وخروج خودرو ایفا می کند.

چرا استفاده از راهبند ضروری است؟

در نظر داشته باشید که در کنار درب ورودی راهبندی وجود نداشته باشد ، در این صورت به راحتی می توان وارد مکان مورد نظر شد . این مسئله از نظر امنیتی می تواند پیچیده باشد . در صورتی که در کنار درب ورودی اقدام به نصب راهبند نموده باشید می توان به طور کامل خودرو و فردی که قصد ورود به محل مورد نظر را دارد بررسی کنید و اگر مشکلی وجود نداشت اجازه ورود را به او بدهید . اما در صورت وجود هر گونه شک و تردید می توان مانع ورود خودرو به محل مورد نظر شد . بنابراین یکی از مهم ترین مزیت های راهبند افزایش امنیت محل مورد نظر می باشد. در عین حال برخی از راهبندهای برقی تنها به عنوان یک مانع مورد استفاده قرار می گیرند و دراماکنی که مسائل امنیتی چندان اهمیت ندارد، نصب می گردد. امروزه راهبندها در طرح های مختلفی در بازار به فروش می رسند و شما می توانید با توجه به نیاز خود راهبند مورد نظر را خریداری کنید.

نحوه انتخاب راهبند:

چند نکته قبل از انتخاب راهبند حائز اهمیت می باشد :

1- اندازه فضایی که می خواهیم توسط راهبند محدود کنیم

2- تعداد دفعات رفت و آمد در این فضا

3- میزان اهمیت فضایی که توسط راهبند محدود می شود

با توجه به آیتم های فوق الذکر می توان از انواع راهبند هایی که در ذیل اشاره شده استفاده کرد:

1- راهبند میله ای (متداولترین نوع راهبند است که امروزه در سطح شهر و در ورودی پارکینگ مراکز خرید، سازمان های دولتی، شرکت ها و پارکینگ های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد) .

-راهبند های میله ای خود براساس نوع فضایی که محدود می کنند به سه دسته تقسیم می شوند :

الف)راهبند میله ای با تیرک ساده

ب)راهبند میله ای با تیرک تاشو(برای مکانهای مسقف و دارای محدودیت ارتفاع)

ج)راهبند میله ای با تیرک نردبانی(در برخی از سازمانها و مراکز مسیرهایی وجود دارند که کنترل تردد نفر یا حتی برخی از حیوانات و وسایط نقلیه بطور همزمان باید انجام شود بنابراین بهترین گزینه برای این نوع  فضاها استفاده از این نوع راهبند می باشد) اولین و متداولترین روشی که برای انجام این کار وجود دارد استفاده از یک نوع درب اتوماتیک (لولایی یا ریلیو …) است.اما دو مشکل عملکردی در این روش وجود دارد که پس از مدت کوتاهی کارکرد سیستم نمایان میگردد و عبارتند از :

الف-محدودیت تردد انواع درب بازکنهای برقی که باعث استهلاک سریع سیستم درب بازکن پس از مدت کوتاهی کارکرد می شود.

ب-آسیب پذیری زیاد دربها ( که در اغلب موارد باعث تعویض کامل درب میگردد) هنگام برخورد وسایط نقلیه

2- راهبند ستونی یا بولارد(با توجه به قابلیت بولارد در متوقف نمودن خودروها، عموما در محل های با ضریب امنیت بالا، نظیر سفارتخانه ها، مراکز نظامی و مراکز مهم دولتی و خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند)

3- راهبند دفنی یا کف خواب (برای موارد امنیتی و نظامی)

4- راهبند زنجیری(برای پوشش متراژهای بالا)

5- راهبند تشریفاتی (شاید شما هم گاهی اوقات دیده باشید که جلوی درب فروشگاه ها یا ورودی پارکینگ ها شلوغ و پر ازدحام باشد. در این مواقع تردد سخت شده و انسان دچار سر درگمی می شود. راه چاره پایه راهبند تشریفاتی است.

راهبند تشریفاتی:

پایه راهبند تشریفاتی در جلوی ورودی های هتل ها یا مراکز تجاری بزرگ و کوچک قرار داده می شود. بنابراین عبور و مرور اشخاص راحت و سریع انجام می شود. پایه راهبند تشریفاتی را از آلیاژ مقاوم استیل می سازند. این مسئله اهمیت زیادی دارد که این پایه ها در برابر ضربه و فشار مقاومت داشته باشند. از این رو بهترین آلیاژ، استیل است.

راهبند تشریفاتی هم در بیرون ساختمان قرار داده می شود و هم در داخل آن. اگر در بیرون ساختمان وجود داشته باشد باید حتما از لوله استیل گرید استیل ۳۰۴ ساخته شود.

استیل ۳۰۴ در برابر گرما، رطوبت، نور خورشید، گرد و غبار  و … مقاومت خوبی دارد. از این رو بعد از گذشت مدتی همچنان مقاومت خود را حفظ کرده و آسیب پذیر نمی شود.

اگر از آلیاژ ۲۰۱ برای ساخت راهبند استفاده شود ایرادی به وجود نمی آید به شرط این که پایه را در داخل ساختمان قرار دهند. چرا که استیل ۲۰۱ در برابر رطوبت و خوردگی دوامی ندارد و بعد از مدتی خورده شده و زنگ می زند.

6- راهبند آکاردئونی(از راهبند آکاردئونی برای مسدود سازی مسیرهای بزرگ و یا نواحی گسترده بهره گرفته می شود، می توان آنها را بصورت باز شو مسیری فرعی با آن ایجاد کرده و یا برعکس کلا راه تردد در مسیری را مسدود ساخت. کاربرد مناسب این نوع از راهبند را می توان اعمال محدودیت تردد در مکان هایی که در حال ساخت و ساز می باشند،جداسازی لاین خیابانها ، مسیرهای ورود و خروج بصورت طولی ، جهت مراسم و مجالس تشریفاتی در هتلها و مساجد و… ، تعمیرات، محل تردد دانش آموزان، فرودگاه ها و بسیاری دیگر از موارد را نامید.

*لازم به ذکر است که خود این راهبند های اهرمی نیز به دو دسته ی الکتروهیدرولیکی (تردد بالا) و الکترومکانیکی (تردد نرمال) تقسیم می شوند که قوای محرکه این دو مدل متفاوت می باشد.

كنترل تردد پاركينگهاي عمومي :

در پارکینگ های عمومی پس از کنترل کارت ورودی، به راننده اتومبیل اجازه ورود و خروج داده می شود.

البته سیستم های خودکاری نيز وجود دارد که نیاز به نیروی انسانی را به حداقل رسانده است.

پیشرفته ترین و مدرن ترين سیستم كنترل تردد كه با كمترين تماس و بالاترين دقت ورود و خروج خودروها را كنترل و ثبت مي كند سيستم تشخيص پلاك خودرو مي باشد.اين سامانه متشكل از اجزاي سخت افزاري و نرم افزاري خاصي بوده كه با پردازش تصوير و تبديل كاراكتر هاي تصوير به پلاك امكان گزارشگيري هاي متعدد و مورد نياز را به كاربر مي دهد

عملكرد كلي سيستم پلاك خوان براساس ثبت پلاك خودرو در نرم افزار مي باشد پس از اینکه دوربین مخصوص پلاكخواني پلاک خودرو را تشخيص و با داده هاي موجود مطابقت داد اجازه ورود ويا خروج به خودرو داده شده و در عين حال تصوير خودرو به همراه راننده و نيز ساعت ورود و خروج و نيز هزينه دريافتي بابت استفاده از پاركينگ( در پاركينگهاي عمومي ) را ثبت نموده و اجازه خروج بصورت كاملا اتوماتيك به راهبند داده مي شود.

در مدل دیگری، یک ریموت کنترل در اتومبیل قرار می گیرد(جهت مجتمع های مسکونی کم جمعیت کمتراز 100 کاربر استفاده می شود). این ریموت کنترل به صورت اتوماتیک فرکانس ارسال می کند و زمانی که ماشین جلوی راهبند قرار می گیرد، کد ارسالی کنترل می شود و راهبند کنار می رود. در مدل های دیگر با نزدیک کردن یک کارت مغناطیسی به دیوار ورودی و یا کشیدن کارت و یا زدن کد و یا کنترل اثر انگشت میتوان به راهبند دستور داد و وارد پارکینگ شد.

تجهیزات راهبند: 

1- تیرک

2- ریموت کنترل

3- جعبه شاسی فرمان

4- آچار حرکت دستی

5- پیچ یا بولتهای ثابت کننده دستگاه روی فنداسیون

6- صفحه پلیت فنداسیون راهبند

تجهیزات جانبی راهبند:

1-حلقه مغناطیسی یا Loop Detector جهت شناسایی وسیله نقلیه و ممانعت از پایین آمدن تیرک هنگام وجود وسیله نقلیه روی حلقه مغناطیسی یا زیر تیرک هر دستگاه نصب می شود لازم به ذکر است هر حلقه مغناطیسی ابعاد مستطیلی 4 متر طول و یک متر عرض را روی زمین پوشش می دهد.

2- بورد با قابلیت اتصال به شبکه network-wifi و USB همراه با نرم افزار اندروید یا تحت ویندوز جهت کنترل راهبند

3- چشمی مادون قرمز جهت جلوگیری از برخورد تیرک با مانع زیر آن هنگام پایین آمدن و همچنین صدور فرمان پایین رو پس از عبور مانع از زیر تیرک

4- ریموت اضافه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *